Ziua pomenirii Sfântului Duh – Sf. Liturghie oficiată în s. Țigănești, r. Strășeni

Ziua pomenirii Sfântului Duh – Sf. Liturghie oficiată în s. Țigănești, r. Strășeni

09.06.2014. În Ziua pomenirii Sfântului Duh, părintele Arhim. Irinarh (Costru) starețul Sfintei Mănăstiri Țigănești, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la biserica “Sf. Treime” din s. Țigănești, r. Strășeni.

A devenit deja o tradiție ca în fiecare an părintele stareț să slujească Liturghia  în s. Tigănești, r. Strășeni de hramul localității  – Ziua pomenirii Sfântului Duh.

Dupa slujbă soborul preoțesc dimpreună cu enoriașii au înconjurat biserica citindu-se la fiecare latură din Sf. Evanghelie.

La final părintele stareț i-a felicitat pe enoriași cu Hramul satului, iar pe parohul bisericii protoiereul Andrei Vapnișen și preoteasa Xenia cu frumoasa aniversare – 10 ani de căsnicie, dorindu-le ani mulți împreună și Binecuvântare de la Domnul!

Share