Starețul Sfintei Mănăstiri Țigănești a binecuvântat începerea lucrărilor de construcție la noul Complex Sportiv al Federației de Rugby

Starețul Sfintei Mănăstiri Țigănești a binecuvântat începerea lucrărilor de construcție la noul Complex Sportiv al Federației de Rugby

05.07.2014. La invitația Președindelui Federației de Rugby din Republica Moldova dl Vasilie Revenco, Părintele Arhimandrit Irinarh (Costru), Starețul Sfintei Mănăstiri Țigănești  a săvârșit sfințirea apei cele mici și rugăciunile de începere a lucrărilor de construcție la noul Complex Sportiv al al Federației de Rugby.

Preacuvioșia Sa, a binecuvântat pe cei prezenţi la ceremonia de sfințire, urându-le ca Domnul să-i ajute şi să-i ferească de încercări şi pericole, pentru a-şi îndeplini obligațiile la cel mai înalt nivel, ducând faima ţării în toate colţurile lumii.

Domnul Vasile Revenco a mulţumit Starețului pentru bunăvoinţa de a săvârşi slujba de sfinţire, arătându-se convins că de acum înainte, lucrările de edificare vor merge cu mai mult spor și cu Binecuvântare de la Domnul.

Complexul va fi construit pe o suprafaţă de 3 hectare, la ieşirea din oraşul Ialoveni, şi se estimează că va fi dat în exploatare la sfârşitul anului viitor.

Share