Slujbă de Buna Vestire, la Mănastirea Ţigăneşti

Slujbă de Buna Vestire, la Mănastirea Ţigăneşti

07.04.2013. Mănăstirea  Ţigăneşti a îmbrăcat straie de sărbătoare de praznicul Bunei Vestiri. Sâmbătă seara, a fost oficiată Privegherea, iar a doua zi dimineaţa, un sobor de preoți în frunte cu Preacuviosul arhimandrit Irinarh au oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie.

“Din an în an, ne străduim în primul rând ca noi să înțelegem și să aprofundăm sărbătoarea Bunei Vestiri, pentru a ne bucura duhovnicește. Dorim bucuria noastră să fie un model care să fie transmis pelerinilor care au participat alături de noi la această sărbătoare.

Ca de fiecare dată, i-am așteptat pe toți cei care o iubesc pe Maica Domnului să participe la Sfânta Liturghie în această măreaţă zi. Încercăm după puterile noastre, să-i primim pe toți credincioșii la agapa frățească și să le oferim câte o iconiță.

Sperăm ca oamenii să plece la casele lor ușurați și bucuroși pentru că au sărbătorit-o pe Maica Domnului la Mănăstirea Ţigăneşti”, ne-a relatat părintele arhimandrit Irinarh, starețul Mănăstirii Ţigăneşti.

Share