Învierea Domnului la mănăstirea Țigănești

Învierea Domnului la mănăstirea Țigănești

05.05.2013. Învierea Domnului este una dintre marile sărbători ale Ortodoxiei şi este trăită intens de credincioşi, mai ales în locurile unde oamenii au petrecut în rugăciune şi post aspru, precum mănăstirile. 

Sute de credincioşi au luat Sfânta Lumină, ca în fiecare an la Paşti, de la Mănăstirea Țigănești, acolo unde starețul mănăstirii, arhimandritul  Irinarh a dat de veste, cu o mare bucurie, că „Hristos a Înviat!”.

În cuvântul Său Prea cuviosul Părinte Irinarh a evidenţiat roadele Învieri Mântuitorului Iisus Hristos pentru umanitate şi întreaga creaţie, cu toţii devenind, prin Învierea Mântuitorului Hristos fii ai lui Dumnezeu născuţi din Dumnezeu prin Duhul Sfânt. Părintele arhimadrit ne-a îndemnat să păstrăm pururi în sufletele noastre Lumina Învierii şi bucuria pe care Dumnezeu ne-a făcut-o în această sfântă zi.

După citirea Evangheliei, părintele stareț, a dat citire Pastoralei Înalt Prea Sfinţitului Vladimir.

La final, pentru o împartăşire deplină a acestei Sfinte Sărbători, au fost binecuvântate și sfințite prinoasele credincioșilor.

Share