Prinos de rugăciune în ziua pomenirii Cuviosului Irinarh Zăvorâtul

Prinos de rugăciune în ziua pomenirii Cuviosului Irinarh Zăvorâtul

 

În fiecare an ziua pomenirii Cuviosului Irinarh Zăvorâtul din Rostov este cinstită cu multă bucurie duhovnicească la sfânta mănăstire Țigănești.

La Dumnezeiasca Liturghie oficiată în această zi de sărbătoare s-au rugat alături de Părintele Stareț Arhim. Irinarh (Costru), obștea mănăstirii și cei mai apropiați confrați slujitori veniți să-l cinstească în rugăciune pe Cuviosului Irinarh Zăvorâtul.

Părintele Stareț Irinarh, are o mare evlavie față de Cuviosul Irinarh  Zăvorâtul din Rostov, nu numai pentru că-i poartă de ani buni numele, dar și pentru mijlocirea primită prin rugăciune a acestui mare sfânt, la buna organizare a vieții mănăstirești în vatra monahală a Țigăneștilor.

La final, Părintele Stareț a primit felicitările confraților săi, a fiilor duhovnicești și a pelerinilor veniți în această zi la mănăstirea Țigănești, pentru a trăi împreună momente înălțătoare de rugăciune și de mulțumire Domnului.

Share