Părintele Irinarh a participat la sfințitrea bisericii din s. Maximovca, r. Anenii Noi

Părintele Irinarh a participat la sfințitrea bisericii din s. Maximovca, r. Anenii Noi

20.05.2012
Dimineaţa zilei de duminică a fost una de deosebită bucurie pentru credincioşii din localitatea Maximovca, r. Anenii Noi, unde după finisarea lucrărilor de construcţie a fost săvârşită sfinţirea sfântului lăcaş..

Serviciul divin, oficiat de către ÎPS Mitropolit Vladimir şi un numeros sobor preoţesc, a început cu sfinţirea prestolului, după care a fost oficiată Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, în timpul căreia parohul bisericii, Prot. Mitr. Ioan Prescură a fost decorat cu Ordinul „Cuv. Paisie Velicikovski”, gr. II pentru truda depusă spre înălţarea sfântului lăcaş, iar doi ctitori principali, domnul Petru Pihut şi domnul Gheorghe Motilica au fost distinşi cu ordinele „Cuv. Paisie Velicikovski”, gr. II şi respectiv „Ştefan cel Mare şi Sfânt”, gr. II.

Această zi a fost însemnată şi pentru tânărul Eugen Croitoru, care s-a învrednicit de hirotonire în treapta diaconească, primind cu acest prilej cuvintele de felicitare şi sfaturile duhovniceşti ale Întâistătătorului.

După Liturghie a fost săvârşită sfinţirea exterioară a bisericii, iar mai târziu a urmat un Te-Deum de mulţumire.

Share