Mănăstirea Ţigăneşti din raionul Străşeni a găzduit Festivalului Colindelor

La eveniment au participat peste 20 de formaţii corale din mai multe localităţi ale Republicii Moldova. Oaspeţii festivalului au fost artiştii din România, care au fost aplaudaţi de către oamenii veniţi la sărbătoare.

De dimineaţă, la Mănăstirea din Ţigăneşti s-a ţinut o slujbă, după care au început colindele. Chiar dacă afară gerul pişca de obraz, oamenii au ascultat cu plăcere evoluţia coriştilor.

Surpriza evenimentului a fost evoluţia corului „Armonia” din România, care a fost chemat la bis deja afară. Ministrul culturii, Boris Focşa, spune că şi-ar dori ca acest festival să se extindă şi în alte raioane.

Pentru a întări buna dispoziţie, organizatorii au improvizat o bucătărie mobilă, unde s-au servit bucate, s-a băut ceai şi vin fiert. Programul cultural a fost încheiat de interpretul Richi Ardezianu.

Sursa: www.prime.md