Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite

Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite

              Astăzi, în ziua de miercuri, din prima săptămînă a Postului Mare, după trei zile de nevoință în post și rugăciune, în care s-a citit și Canonul de  pocăință  a Sfîntului Andrei Criteanul, vestit prin umilința stihurilor sale,  la care au fost prezenți atît obștea monahală cît și mulți enoriași, ctitori și credincioși, Egumenul mănăstirii  Arhimandritul Irinarh, a oficiat slujba Sfintei Liturghii a Darurilor mai înainte Sfințite.

             În această zi la slujbă au participat toată obștea monahală dimpreună cu enoriașii și creștinii veniți la sfînta mănăstire, pentru a se împărtăși cu Sfintele Taine.

             Fraților! După cum știm din scrierile sfinților Părinți:„postul nu are laudă la Dumnezeu, dar este lăudat în sine”; pentru că,  pe cît trupul slăbește prin postiri și nevoințe, pe atît sufletul se înnoiește din zi în zi, și se face mai frumos și mai luminos, precum ni L-au  dat Dumnezeu de la început.

Share