Hramul bisericii în cinstea icoanei Maicii Domnului ”Izvorul Tămăduirii” la Sfânta Mănăstire Țigănești

Hramul bisericii în cinstea icoanei Maicii Domnului ”Izvorul Tămăduirii” la Sfânta Mănăstire Țigănești

25.04.2014 În fiecare an, în prima vineri după Paşte, Biserica Ortodoxă sărbătoreşte Izvorul Tămăduirii. Este un praznic închinat Maicii Domnului, menit să arate rolul Fecioarei Maria în lucrarea mântuirii oamenilor. Numele de Izvorul Tămăduirii aminteşte de o serie de minuni săvârşite la un izvor aflat în apropierea Constantinopolului.

Creştinii ortodocşi vin în această zi la biserică pentru a lua parte la slujba de sfinţire a apei, cunoscută şi sub numele de Aghiasma Mică. Unul dintre puținele locuri din Rep. Moldova unde există izvor vindecător se găsește la Mănăstirea Țigănești.

Share