Arhim. Irinarh, stareţul Mănăstirii Ţigăneşti, a fost primit în audienţă de către ÎPS Vladimir

Arhim. Irinarh, stareţul Mănăstirii Ţigăneşti, a fost primit în audienţă de către ÎPS Vladimir

3 februarie 2012.
Părintele Arhimandrit Irinarh (Costru), stareţul Mănăstirii Ţigăneşti, a fost primit în audienţă de către ÎPS Vladimir. S-a discutat din viaţa mănăstirii, precum despre proiectele iniţiate în cadrul complexului monahal. Părintele stareţ s-a referit şi la noii nevoitori ai mănăstirii, fiind expuse şi principalele probleme cu care se confruntă mănăstirea în perioada rece a anului.

Mitropolitul a apreciat frumoasa tradiţie încetăţenită la această mănăstire, când de Bobotează se adună sute de oameni la izvorul din preajma aşezământului pentru a se scufunda în apele sfinţite. Acesta este considerat drept un demers pastoral, care necesită a fi promovat şi dezvoltat în mai multe comunităţi ortodoxe.

Mitropolitul a binecuvântat bunul mers al lucrărilor demarate anul trecut, dorindu-le nevoitorilor râvnă şi smerenie.

Share