Sf. Mare Mucenic Gheorghe purtătorul de biruință, cinstit la Sfânta Mănăstire Țigănești

06.05.2014 Cu prilejul cinstirii Sfântului Mare Mucenic Gheorghe purtătorul de biruință, mulțime de pelerini, s-au adunat la Sfânta Mănăstire Țigănești pentru a cere prin rugăciune mijlocirea acestui mare mucenic al creștinătății în fața Domnului.

Cu alese bucurii duhovnicești părintele arhimandrit Irinarh (Costru) starețul sfintei mănăstiri Țigănești dimpreună cu obștea, a săvârşit slujba Sfintei și Dumnezeieștii  Liturghii.

După citirea Evangheliei, credincioșii au ascultat un cuvânt de învățătură despre viața și faptele pline de credincioșie ale Sfântului Gheorghe, primind sfat să ia aminte la pilda sa jertfelnică.

La finalul serviciului divin, părintele stareț înconjurat fiind de frații slujitori, a oficiat un Te-Deum de mulțumire.

Ziua cinstirii Sf. Gheorghe a fost una aleasă pentru ctitorii mănăstirii dl. Gheorghe Răscoală și Gheorghe Pereu, care la finalul Sfintei Liturghii au fost felicitați cordial de către părintele stareț.

La final, a urmat o agapă frățească oferită de obștea mănăstriii cu participarea ctitorilor și pelerinilor.