Hramul bisericii în cinstea „Izvorul Tămăduirii”

Hramul bisericii în cinstea „Izvorul Tămăduirii”

HRISTOS A ÎNVIAT!!!

Tropar, glasul al 3-lea

Fecioară Curată, ca un izvor de viață făcător ai zămislit Roua cea după fire necuprinsă și ai izvorât pentru noi nectar de neîncetată bucurie, ce dimpreună cu apa vieții veșnice, din izvorul tău se revarsă în bogate râuri și nesfârșite; pentru care, cu toți bucurându-ne, strigăm: Bucură-te, Izvor al vieții tuturor.

Condac, glasul al 8-lea

Din izvorul tău cel nesecat, ceea ce ești de Dumnezeu dăruită, îmi dăruiești mie, izvorând pururea, curgerile harului tău mai presus de cuvânt. Căci, ca pe ceea ce ai născut mai presus de cuget pe Cuvântul, te rog să mă rourezi cu darul tău, ca să strig: Bucură-te, apă izbăvitoare!

Iubiţi frați  întru Hristos,

 

Să nu ne descurajeze, dezastrul și situatia exceptionala în care se află astăzi întreaga țară dar mai ales întreg municipiul Chișinău, după ninsorile abundente căzute peste noi în ultemele zile și mai ales să nu ne zdruncine credința noastră în Mila lui Dumnezeu, știind că toate acestea ne vin nouă astăzi pentru păcatele noastre :   Căci Domnul pedepseşte pe cine-l iubeşte, şi bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primeşte”Evrei 12:6.

În aceste vremuri tulburi, Preasfânta Fecioară este pentru noi creştinii Maica iubirii, iertării şi milei. Dacă omenirea este incapabilă să-şi găsească drumul de întoarcere la Dumnezeu, dacă în lume se acumulează forţele distrugătoare ale răului şi ale morţii, dacă nesiguranţa şi frica marchează scurgerea zilelor noastre, să privim încrezători la Maica noastră din ceruri, căci Ea răspândeşte pretutindeni roua iubirii sale materne, Ea este bucuria celor necăjiţi  și cu siguranţă ne va auzi şi va mijloci pentru noi înaintea Altarului ceresc.

De aceea, Biserica îi cântă: „Apărătoare Doamnă, pentru biruinţă mulţumiri aducem noi robii tăi. Ca una ce ai stăpânire nebiruită, slobozeşte-ne din toate nevoile, ca să-ţi cântăm ţie: Bucură-te, Mireasă, pururea Fecioară!”.

Iar în această zi de sărbătoare, Biserica îi cântă: „Cu adevărat tu eşti izvor de apă vie, Stăpână! Că bolile cele cumplite ale sufletelor şi ale trupurilor le speli numai cu atingerea ta, ceea ce ai izvorât pe Hristos, apa de mântuire”.

De aceea, îi mulţumim pentru ocrotirea ei şi-i zicem: „Bucură-te, Stăpână, ceea ce eşti Izvorul apei vieţii cel nesecat!”. Amin.

Fraților!!!

Dați să fim mai buni, mai receptivi și mai grabnici la ajutor și să-i ajutăm pe cei ce au nevoie astăzi în aceste momente grele de  sprijinul nostru, căci zice Sf. Ap. Iacov „Dar va zice cineva: Tu ai credinţă, iar eu am fapte; arată-mi credinţa ta fără fapte, şi eu din faptele mele îţi voi arăta credinţa mea. Tu crezi că unul este Dumnezeu?: Bine faci; dar şi demonii cred şi se cutremură… Dar vrei tu să înţelegi, omule uşuratic, că credinţa fără fapte este moartă?” 

Așa să ne ajute și nouă Dumnezeu, ca faptele, să vorbească despre credința noastră.

HRISTOS A ÎNVIAT!!!

Share