Sf. Ambrozie de la Optina: Să ne supunem voii Atotbunului Dumnezeu

Sf. Ambrozie de la Optina: Să ne supunem voii Atotbunului Dumnezeu

Marea greşeală din partea noastră este că nu vrem să ne supunem voii Atotbunului Dumnezeu care ne arată după împrejurări drumul folositor pentru suflet.

Toţi căutăm un drum liniştit, care există numai în visele noastre, iar nu în realitate pe pământ. Nu tuturor, ci doar câtorva le e dat să se liniştească atunci când se cântă: Cu sfinţii odihneşte. Vieţuirea omului pe pământ înseamnă mâhnire, muncă, boli, nevoinţe, tristeţe, nedumerire, strâmtorare, pierderea cuiva sau a altuia, necazuri, tulburări, revolta patimilor, lupta cu ele, epuizare sau biruinţă, deznădejde şi altele asemănătoare cu acestea.

Nu degeaba a spus proorocul David: Nu există pace în oasele mele de la faţa păcatelor mele. Iar dreptul Iov cerea ajutor: Să nu fie ispită omului viaţa aceasta. Noi toţi gândim aşa; nu se poate oare să se aranjeze totul în linişte şi pe linişte. Şi deseori gândim: dacă n-ar exista asemenea neajunsuri şi dacă n-ar fi asemenea împrejurări şi dacă n-ar fi omul potrivnic, atunci poate că ar fi şi pentru mine mai comod şi mai liniştit traiul. Însă uităm că aceste neajunsuri deseori provin dinlăuntrul nostru, ca şi gândurile rele.

De unde locuiesc patimile, (de acolo) provin toate neajunsurile noastre, neînţelegerile, neplăcerile şi haosul. Însă dacă toate acestea îi mântuiesc pe cei păcătoşi la Parusie atunci să ne ridicăm să ne pocăim, să ne smerim şi să fim supuşi. (Sfântul Cuvios Ambrozie de la Optina)

Patericul de la Optina, traducere de Cristea Florentina, Editura Egumenița, Galați, 2012, pp. 263-264

Share