Părintele Arhimandrit Irinarh a participat la conferinţa ştiinţifico-practică “Patrimoniul bisericesc – istorie şi modernitate”

Părintele Arhimandrit Irinarh a participat la conferinţa ştiinţifico-practică “Patrimoniul bisericesc – istorie şi modernitate”

26.03.2013. Sala de şedinţe a Mitropoliei Chişinăului şi a Întregii Moldove a găzduit astăzi cea de a III-a ediţie a conferinţei ştiinţifico-practice “Patrimoniul bisericesc – istorie şi modernitate”, care s-a bucurat de prezenţa unui număr impresionant de preoţi, teologi, reprezentanţi ai mediului academic şi ai autorităţilor publice centrale şi locale.


Evenimentul a demarat cu binecuvântarea şi cuvântul de salut al Înalt Prea Sfinţitului Mitropolit Vladimir, care a subliniat în alocuţiunea Sa importanţa acestui eveniment atât pentru patrimoniul cultural şi istoric, dar mai ales pentru cel sipritual. Totodată, Înalt Prea Sfinţia Sa a menţionat necesitatea unirii forţelor pentru realizarea planului de salvare şi conservare a bisericilor vechi, adevărate opere de arte ale arhitecturii creştine şi veritabile centre seculare de educaţie duhovnicească.

Pentru mai multe detalii vă rugă să accesaţi pagina Mitropoliei

Share