Canonul cel Mare al Sf. Andrei Criteanul

Canonul cel Mare al Sf. Andrei Criteanul

03.03.2014 În prima săptămână a Postului Mare, la Sfânta Mănăstire Țigănești a fost citit tradițional Canonul Sfântului Andrei Criteanul.

Cu această ocazie părintele Irinarh (Costru) starețul mănăstirii a vorbit enoriașilor despre importanţa primei săptămâni a Postului Mare, prin care intrăm într-o primăvară duhovnicească – „Numai pocăinţa sinceră, înfrânarea şi hrana duhovnicească a rugii şi faptelor celor bune întru Hristos au puterea de a ne purifica, întări și de a ne apropia de Dumnezeu”.

Avându-l exemplu vrednic pe părintele stareț, întreaga obște s-a afundat în rugăciunea pocăinței și a nădejdii în marea milostivire a lui Dumnezeu, cerând iertare pentru păcate, slăbiciuni și ispite, dar mai cerând pe lângă aceasta de la Mântuitor și întărire pentru o viață vrednică trăită cu frică de Domnul.

Share